OYFEST Bisiklet Turu 17-21 Mayıs 2017

OYFEST Bodrum Bisiklet Turu

Tüm bisiklet dostlarına merhaba,

Ortakent Yahşi Yalısını Geliştirme ve Mavi Bayrak Derneği ( OYDER ) tarafından, 17-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında, Muğla ili Bodrum ilçesi Ortakent-Yahşi plaj bölgesinde, ana teması spor olan ve ülke çapında geleneksel hale getirilmesi hedeflenen “Ortakent Yahşi Bahar Festivali” organize edilecektir. Festival kapsamında BBK-Bodrum Bisiklet Kulübü desteği ile düzenlenecek olan bisiklet turumuzda Bodrum’u güvenli ve huzurlu bir sürüşle doyasıya tadabilmeniz amaçlanmıştır. Bu hedef doğrultusunda demir atlarımız üzerinde aşağıdaki rotalarda pedal çevireceğiz.

FESTİVALİN 1. GÜNÜ – 17 MAYIS 2017 / ÇARŞAMBA

KAYIT, YERLEŞME VE KORTEJ

17 Mayıs Çarşamba günü misafirlerimizin kayıt ve kamp alanına yerleşme işlemleri tamamlandıktan sonra akşam saat 18:00’deki OYFEST kortejine hazırlanıyoruz. Bisikletlerimiz ve OYFEST formalarımızla korteje katılıyoruz. Aynı akşam festival sahnesindeki açılış seremonisinden sonra ünlü sanatçı Berksan konserinde eğleneceğiz.

FESTİVALİN 2. GÜNÜ – 18 MAYIS 2017 / PERŞEMBE : “FESTİVAL TURU”

  1. GÜN BİSİKLET TURU ROTASI (34 KM)

Ortakent -Yahşi Kefi Beach & Suites kamp alanında toplanacağız. Bisikletlerimizin bakımından sonra saat 09:00’da yola çıkacağız. Kamp alanından verilen startla birlikte Ege Denizinin mavi sularına yeşil bir nokta gibi konan Çelebi adası ve uzaklarda Datça Yarımadası silüeti eşliğinde Aktur yokuşunu tırmanıp Bitez Yalısına, oradan da Gümbet sahil güzergahını izleyerek Bardakçı Koyu üzerinden Halikarnassos kentinin ilk giriş kapısı olan Myndos Kapısına varıyoruz. Myndos Kapısını solumuza alarak Bodrum Askeri Kamp önüne ulaştığımızda bisikletlerimizden iniyoruz. Bodrum merkezde Datça Feribot iskelesine kadar bisikletler elimizde varıyoruz, yani, biraz da ayaklarımızı çalıştırıyoruz. Burada, Türkiye’nin en büyük bisiklet organizasyonu olarak bilinen ve bu yıl 11.si düzenlenen Gökova Bisiklet Turu (GBT11) kapsamında Datça’dan gelen 400’e yakın bisikletçi dostumuzu BBK-Bodrum Bisiklet Kulübü ile birlikte karşılıyoruz. Hep birlikte Marina sahil şeridini takip edip Turgutreis Caddesi üzerindeki Myndos Antik kentini dolaşıyor, bu güzel anları fotoğraflıyoruz. Kısa molamızdan sonra çevre yolu üzerinde, Devlet Hastanesi kavşağındaki mEAT Burger’de soğuk içeceklerimizi alıp tüm bisikletçi dostlarımıza BBK’nın geleneksel ikramı olan lokmadan tadıyoruz. Tatlı yiyip, tatlı konuşuyoruz. Bu noktadan sonra merkezde Atatürk Caddesini pedallayıp Bodrum Kalesi ve Karaadayı seyrederek ünlü Halikarnas Diskoya ve Zeki Müren müzesine ev sahipliği yapan Kumbahçe Sahilinde Paşa Tarlası Caddesinden geçip Gemi Yanaşma İskelesi üzerinden Bodrum Belediyesi Yelken Kulübüne varıyoruz ve burada kısa bir mola veriyoruz. Geldiğimiz yoldan Bodrum Merkeze dönüp Belediye Meydanından Marina istikametinde ilerleyerek Gümbet ve Bitez üzerinden kamp alanımıza dönüyoruz. Akşam Festival alanında müzikleriyle, danslarıyla, kıyafetleriyle ve yemekleriyle geleneksel Bodrum düğününü canlandırıyoruz.

FESTİVALİN 3. GÜNÜ – 19 MAYIS 2017 / CUMA : “ATA’YA SAYGI TURU”

  1. GÜN BİSİKLET TURU ROTASI (??? KM)

Kahvaltı sonrası kamp alanından hareketle en uzun rotamıza başlıyoruz. Kefi’den çıkıp Bitez ve Gümbet istikametini takip ederek Gümbet Zetaş Kamp Alanına varıyoruz. Kamp alanında Gökova Bisiklet Turu bisikletçileri ile buluşarak Bodrum çevre yolu üzerindeki Bodrum Antik Tiyatrosu’na varıyoruz. Burada 400’e yakın bisikletçiyle birlikte geleneksel toplu fotoğraf çekimimizi tamamladıktan sonra Kızılağaç’ı geçerek Yalıçiftlik Belediye Kafeye varıyoruz. Belediye Kafede kısa bir serinleme ve atıştırma molası sonrası Ören’e doğru gidecek Gökova Bisiklet Turu bisikletçi dostlarımız ile vedalaşıyoruz. Aynı yoldan dönüşle Bodrum istikametine yönelerek, Halikarnas Balıkçısı’nın ;

“Yokuşbaşına geldiğinde Bodrum’u göreceksin,

Sanma ki sen, geldiğin gibi gideceksin.

Senden öncekiler de böyleydiler.

Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler”

dizelerini dile getirdiği tepeden Bodrum Kalesini ve Karaada’yı seyrediyoruz. Yokuşbaşından aşağıya kıvrılıp çevre yolunu izleyerek Gümbet Kavşağına gelmeden önce solumuzda Rodos Şövalyelerinin Mausoleum’un taşlarından inşa ettiği St.Petrum kalesini, sağımızda ise Karya başkenti Bodrum’un çatısı Göktepe yamaçlarına yaslanan antik tiyatroyu görüyoruz. Konacık üzerinden Ortakent Merkeze ulaşıp yine mandalina çiçeklerinin ferah kokusu eşliğinde Yahşi yalısına dönüyoruz. 19 Mayıs akşamı etkinlik alanında Gençlik Şölenine katılıyoruz.

FESTİVALİN 4. GÜNÜ – 20 MAYIS 2017 / CUMARTESİ : “HALİLİM TURU”

  1. GÜN BİSİKLET TURU ROTASI (50.6 KM)

Sabah kahvaltı sonrası Kargı’ya, oradan da Çökertme Türküsünde “Burası da Aspat değil Halilim” dizelerinde anlatılan Aspat Tepesinden ve Aspat Kalesinden geçip, Bağla ve Karaincir koylarından yarımadayı dolaşarak Akyarlar mevkiine varıyoruz. Ege’nin turkuaz sularını ve Kos adası manzarasını solumuza alarak ünlü Osmanlı Amirali Turgutreis Anıtının yanından geçip Turgutreis’e varıyoruz ve Bodrum belediyesi Amiral Kafe’de mola vererek bir şeyler atıştırıyoruz. Baharın yeşile boyadığı bahçelerin arasından geçen yolu takip ederek İslamhaneleri, Gürece ve Yahşi Köyleri üzerinden hareketle yeniden Yahşi’nin serin suları ile buluşuyoruz. 20 Mayıs saat 16:00’da festival etkinlik alanında, müsabakalarda derece alan sporcularımıza madalya, ödül ve plaketlerin sunulacağı törene katılıyoruz. Ödül töreninin ardından dört günün yorgunluğunu Şevval SAM konseriyle atıyoruz.

DİĞER DETAYLAR :

Ortakent Yahşi Bahar Festivali Bisiklet Turu Sporcu Kayıt İşlemleri :

Aşağıdaki bilgiler bisiklet@ortakentyahsifestivali.com adresine e-posta ile gönderilecektir.

Ad                   :

Soyad              :

Cep Telefonu    :

E-posta            :

T.C. Kimlik No :

Cinsiyet            :

Kan Grubu        :

Şehir                : (Bodrum içinden katılacaklar lütfen Bodrum olarak belirtiniz.)

Forma Bedeni   : S – M – L – XL – XXL

 

– Bodrum dışından gelecekler için katılım payı kişi başı 270 TL’dir. Katılım payı dernek banka hesabına bağış olarak yatırılacaktır. Katılım payına 4 öğün akşam yemeği, 4 öğün kahvaltı, bisikletçi forması, kamp alanında içme suyu, duş, araç takip, yardım-destek ve rehberlik hizmetleri dahildir. Ön kayıt onayını takiben katılımcıya gönderilecek dernek banka hesabına yatırılan bağışla kayıt kesinleşecektir.

– Bodrum’dan, BBK-Bodrum Bisiklet Kulübü kanalı ile katılacak olan bisikletçiler için, 17 – 21 Mayıs Bisiklet Turları ( 4 gün ) katılım, Ortakent-Yahşi Kefi Beach & Suites’te çadır alanı, bisikletçi forması, anı madalyası, araç takip yardım-destek, ara ikramlar ve rehberlik hizmetleri dahil ücretsiz olup, sabah kahvaltısı ve akşam yemeği ücreti dahil değildir.

– 17 Mayıs için buluşma noktası, kamp alanımız ve bisiklet turlarının başlayacağı nokta olan Kefi Beach & Suites / Ortakent Yahşi – BODRUM adresi olacaktır.

Google Maps adresimiz https://goo.gl/maps/8tVsGSm7UTm

– Konaklama Kefi Beach & Suites çim alanında olacak. Katılımcılar çadırlarını gösterilen alanda kuracaklardır. Çadır alanında elektrik, WC, duş mevcuttur.

– Otelde konaklamak isteyen misafirlerimiz için festival süresince Ortakent Yahşi Otellerinde 2 kişilik oda fiyatı gecelik 100 TL dir.

– Kayıt kesinleştikten sonra iptal mümkün olmayacaktır. Festivale gelinememesi durumunda formanız kargo ile gönderilir. Başka katılımcı ile yer değişimi mümkündür.

– Bisiklet turu rotaların büyük bölümü asfalt yoldur. Her tür bisiklet ve lastik tipi ile katılmak mümkündür.

– Katılımcıların hareket saatleri, sapaklar vb. konularda genel tur programına uygun hareket etmeleri ve seyir sırasında tur liderinin uyarılarına uymaları beklenecektir.

– Katılımcıların mevsim koşullarına uygun giysi ve ekipmanlar ile gelmeleri, yüzmek isteyenlerin gerekli malzemeyi yanlarında bulundurmaları önerilir. – Bisikletlerimizin turun ilk gününden 3-4 gün öncesinden bakımlarının yapılmış ve test edilmesine özen gösteriyoruz.

– Katılımcıların bisikletle güvenli sürüş konusunda deneyimli olmaları gereklidir. Kask takmak zorunludur.

– Katılımcılar için ek araçla tur boyunca destek ve takip hizmeti verecektir. Ayrıca destek aracımızda bisiklet tamir ustası Doğan ÖZÜKARA katılımcılara hizmet verecektir. Yol boyunca çevre temizliği ve pet şişe kullanımını engellemek adına damacana su ile içme suyu desteği sağlanacaktır.

– Turun genel hizmet kalitesini ve katılımcı memnuniyetini dikkate alarak bu yıl kontenjan 150 bisikletçi ile sınırlandırılmıştır.

– Yol ve diğer şartlara bağlı olarak bisiklet turu rotalarında tur öncesi veya tur esnasında değişiklik söz konusu olabilir.

 

OYFEST YÜRÜTME KURULU