Genel Şartları

Burada belirtilen şartlar OYFEST Yürütme Kurulu tarafından organize edilen OYFEST 3x3 Sokak Basketbolu Turnuvası organizasyonu için geçerlidir.  Aşağıda belirtilen kurallara etkinliğe katılan tüm sporcuların uyması zorunludur.

1.Kayıtlar ve Katılımcılar

 1. 3x3 Turnuva kayıtları OYFEST Yürütme Kurulunun belirlediği yaş ve kategorilerine göre alınır. Turnuvada bir kategorinin açılabilmesi için erkeklerde en az 6, kızlarda da minimum 6 takımın başvuru yapması gerekmektedir. 3x3 organizasyonlarında takım sayısı yetersiz ise kategorilerin açılıp, açılmayacağı yetkisi organizasyon sorumlusundadır.
 2. Her takım 5 oyuncudan oluşur (3 oyuncu sahada, 2 oyuncu yedek).Takımlar aşağıda ki yaş guruplarına göre tasnif edilecektir.

 

Yaş gurupları :    2008-2009 yaş

2006-2007 yaş

2005-2003 yaş

2002-1999 yaş

1999 yaş ve üstü

 

 1. Turnuvaya katılacak takımlar başvuru formunu turnuvaya katılmadan önce eksiksiz doldurup sokakbasketbolu@ortakentyahsifestivali.com adresine gönderecektir.Turnuva katılım bedeli +18 kategorisi için takım başı 100 TL’dir.

Takımlar kayıt bedelini dernek banka hesabına bağış olarak yatıracaktır.  Diğer kategorilerden katılan takımlardan kayıt bedeli alınmayacaktır.

 1. Turnuvaya katılan takımlar yarışma düzenlemelerini peşinen kabul etmiş sayılır.
 2. Takımların turnuvaya kayıt yaptırdıkları oyuncular ile oynaması gerekmektedir. Turnuvanın başlamasına 48 saat kalana kadar Turnuva Koordinatörü Kaan KOYLU’ye (05339275042) bilgi vermek şartıyla oyuncu değiştirilebilir.
 3. Bir oyuncunun yer aldığı turnuva boyunca aynı veya farklı kategori içinde sadece tek bir takıma katılmasına izin verilir. Aksi takdirde yer aldığı iki takım da turnuvadan diskalifiye edilir.

 

 • Organizasyon

 

 1. Turnuva 17-18-19-20 Mayıs tarihlerinde Ortakent Yahşi Marina yanında kurulacak sahalarda, Turnuva Koordinatörünün belirttiği   saat dilimlerinde gerçekleştirilir. OYFEST Yürütme Kurulu müsabakaların düzenleneceği tarih ve saatleri değiştirme hakkını saklı tutar.
 2. Organizasyona yeterli sayıda takım katılmaması veya olumsuz hava koşulları, nedeniyle turnuva iptali söz konusu olabilir, yeri değiştirilebilir (Hava muhalefeti nedeniyle salona geçilebilir) ya da tatil edilebilir.
 3. Turnuvaya katılan takımlara müsabakalarda giyilmesi için Turnuva Koordinatörü tarafından forma verilecektir. Turnuva süresince takımların verilen formaları giymesi zorunludur. Başka forma giyilmesi kabul edilmez.
 4. Müsabakalar Turnuva Koordinatörünün vereceği basketbol topları ile oynanacaktır.  Tüm katılımcıların bu toplarla oynaması zorunludur.

 

 • Yarışma Düzenlemeleri

 

 1. Oyuncular kurallara uymak zorundadır.
 2. Her oyuncu istenildiği zaman kimlik kartı ile kendini tanıtmak zorundadır.
 3. Takımlar belirtilen kategoriler içinde farklı yaşlarda oyuncuları içerebilir.
 4. Diskalifiye (ler), yaralanma, sakatlık gibi durumlarda bir takım 2 oyuncu ile müsabakaya devam edebilir. Sahada oyuncu kalmaması durumunda takım maçı hükmen kaybeder.
 5. Tüm oyuncular, hakemlerin ve Turnuva Koordinatörünün verdiği kararlara saygı duymalıdır. (Saldırgan, tehditkar, fiili müdahale veya sözlü hareketlere müsamaha gösterilmez. Böyle durumlarda oyuncu, oyuncular veya takım organizatör veya hakem tarafından turnuvadan diskalifiye edilir.
 6. Hakemler tarafından verilen kararlar nihaidir.
 7. Herhangi bir sorun ya da anlaşmazlıklar durumunda söz konusu durum sadece takım kaptanı ile ele alınacaktır.
 8. Takımlar belirtilen maç başlama saatinde sahada oyuna başlamak için 3 oyuncusu ile hazır olmalıdır. Maç başlama saatinde sahada hazır olmayan takımlar müsabakayı hükmen kaybeder.  (Maçların uzatmaya gitmesi nedeniyle maç saatlerinde değişiklikler/sarkmalar/öne çekilmeler olabilir. Böyle bir durumda organizasyon komitesinden maç saati öğrenilmelidir.)
 9. Organizasyon Komitesi gerek görürse maçların süresini kısaltma hakkını saklı tutar.
 10. 3x3 Oyun Kurallarında belirtilmemiş konular hakkında karar verme yetkisi Turnuva Koordinatöründedir.

3x3 Sokak Basketbolu Oyun Kuralları

Resmi FIBA Basketbol oyun kuralları bu belgede belirtilen 3x3 oyun kuralları için geçerlidir.

Madde 1. Saha ve Top

Müsabaka 3x3 basketbol sahası ve bir pota ile oynanacaktır. Nizami 3x3 basketbol sahası 15m (genişlik) x 11m (boy) dir. Oyun alanı, tek pota altında, serbest atış çizgisi (5.80m), iki sayılık çizgisi (6.75m) ve bir “şarjsız yarım daire” çizgisine sahip, nizami bir basketbol oyun sahası ölçülerinde olmalıdır. Geleneksel/klasik basketbol yarı sahası da kullanılabilir.

 

Madde 2. Takımlar

            Her takım 5 oyuncudan oluşur (3 oyuncu sahada, 2 oyuncu yedek).Takımlar aşağıda ki yaş guruplarına göre tasnif edilecektir.

Yaş gurupları :  2008-2009 yaş

2006-2007 yaş

2005-2003 yaş

2002-1999 yaş

1999 yaş ve üstü

 

 Madde 3. Müsabaka Hakemleri

            Müsabaka hakemleri 1 veya 2 hakemden ve saat/sayı görevlisinden oluşur.

 Madde 4. Oyunun Başlaması

            4.1. Her iki takım müsabaka öncesinde birlikte ısınır.

4.2. Hangi takımın topla ilk oynama hakkı olacağına yazı tura ile karar verilir. Yazı turayı kazanan takım, topla oynama hakkını oyunun başlangıcında mı yoksa muhtemel bir uzatmada mı kullanacağını seçer.

4.3. Müsabaka sahada en az 3 oyuncu ile başlamak zorundadır.

            Madde 5. Puanlama

            5.1. Yayın içinden atılan her şut için 1 puan verilecektir.

            5.2. Yayın dışından atılan her şut için 2 puan verilecektir.

            5.3. Her bir başarılı serbest atış için 1 puan verilecektir.

            Madde 6. Oyun süresi / Müsabakanın kazananı

            6.1. Oyun süresi 10 dakikalık iki periyottan oluşur. Süre top ölü olduğunda ve serbest atışlarda durdurulmalıdır. Süre topun el değiştirmesi tamamlandığında yeniden başlatılmalıdır (hücum takımın ellerine geçer geçmez).

6.2.  Ancak nizami oyun süresi bitmeden önce bir takım 21 veya daha fazla bir sayı yaparsa müsabakayı kazanır. Bu kural normal oyun süresinde geçerlidir, uzatma süresinde uygulanmaz.

6.3.  Oyunun bitiminde eğer skor eşitse, bir uzatma periyodu oynanacaktır. Uzatma periyodu başlamadan önce bir dakikalık oyun arası verilir. Uzatmada 2 sayı atan ilk takım müsabakayı kazanır.

6.4.  Bir takım eğer müsabakanın başlayacağı belirtilen saatte sahada 3 kişi oynamaya hazır bulunmaz ise müsabakayı hükmen kaybeder. Hükmen yenilgi durumunda müsabaka sayısı w-0 veya 0-w (“w” kazanan) olarak yazılır.

6.5. Bir takım oyun süresi bitmeden sahayı terk eder veya tüm oyuncuları sakatlık veya diskalifiye nedeni ile oyun dışı kaldığında müsabakayı kendiliğinden yenilgi ile kaybeder. Kendiliğinden yenilgi durumunda, yenen takım müsabaka skoru veya hükmen yenilgi seçeneklerinden birini seçer, her iki durumda da kendiliğinden yenilen takımın sayısı 0 olarak belirlenir.

6.6. Bir takım kendiliğinden yenilgi ile ya da herhangi bir hükmen yenilgi ile kaybettiğinde yarışmadan da diskalifiye edilecektir.

      

            Madde 7. Fauller / Serbest atışlar

7.1. Bir takım 6. takım faulünü aldıktan sonra cezalı duruma düşer.

7.2. Yayın içindeki şut halindeki oyunculara yapılan fauller için 1 serbest atış hakkı verilirken, yayın dışında yapılan atış halindeki fauller için 2 atış hakkı verilir.

7.3. Atış hali sırasında yapılan bir faul ve takiben başarılı bir sayı varsa ilave bir serbest atış hakkı verilir.

7.4. Bütün teknik fauller için her zaman 1 serbest atış ve topu oyuna sokma hakkı verilecektir; sportmenlik dışı fauller içinse 2 serbest atış ve topu oyuna sokma hakkı verilecektir. Teknik ve sportmenlik dışı faullerden sonra oyun yayın arkasından, oyun sahasının tepesinden devam edecektir.

Not: Hücum faulü sonrasında serbest atışlar verilmeyecektir.

Madde 8. Topla oynama

            8.1. Başarılmış bir sayı veya son serbest atış sonrasında (devamında topu oyuna sokma hakkı durumu hariç)

– Sayı yiyen takımdan bir oyuncu, yayın gerisinde bir yerden (oyun sahası çizgilerinin gerisi hariç) potanın altından saha içinde topu sürerek veya paslaşarak oyuna geri dönecektir.

– Savunma takımı

8.2. Başarısız bir sayı veya son serbest atış sonrasında (devamında topu oyuna sokma hakkı durumu hariç)

– Topu eğer hücum takımı rebound sonrası alırsa yayın dışına çıkmadan sayı yapma denemesine devam edebilir.

– Topu eğer savunma takımı alırsa top yayın arkasına diripling veya pas ile dönmelidir.

8.3. Eğer savunma takımı topu çalar veya blok yaparsa top yayın arkasına diripling veya pas ile dönmelidir.

8.4. Herhangi bir ölü top sonrası topu oyuna sokma hakkı verilen takım kontrol topu ile oyuna sahanın tepesinden yayın arkasından başlamalıdır. Örneğin savunma ve hücum oyuncuları arasında topun alınıp verilmesi.

            8.5. Bir oyuncunun yayın arkasında olması için her iki ayağının da çizginin arkasına geçmesi gerekir.

            8.6. Hava atışı durumunda top savunma takımına verilecektir.

 

Madde 9. Oyalanmak

9.1. Oyalanmak veya aktif olarak oynamamak (örneğin, sayı atmaya çalışmamak) bir ihlaldir.

9.2 Eğer sahada bir şut saati bulunuyorsa, bir takım 12 saniye içinde şut denemelidir. Şut saati hücum oyuncularının ellerine geçtiği anda çalıştırılmalıdır.

Not: Eğer sahada bir şut saati yoksa ve takım yeterince potaya hamle yapmıyorsa hakem 5 saniye sayarak takıma uyarı verebilir.

            Madde 10. Oyuncu değiştirme  

            Bir kontrol topu veya serbest atış öncesinde top öldüğü zaman herhangi bir takım oyuncu değişikliği yapabilir. Yedek oyuncu takım arkadaşı sahadan dışarıya adım attığında ve fiziksel bir temas ile kendine dokunduğunda oyuna girebilir. Yedekler sadece potanın ters tarafında saha bitiş çizgisinin arkasındaki yerde durabilir, değişiklik için hakemlere veya masa görevlilerine bir işaret vermek zorunda değillerdir.

            Madde 11. Molalar

            11.1. Her bir takıma 1 mola hakkı verilmiştir. Herhangi bir oyuncu topun ölü olduğu durumda mola isteyebilir.

11.2. Tüm molalar 30 saniye uzunluğunda olacaktır.

Not: mola ve oyuncu değişiklikleri sadece top ölü olduğu zaman istenilebilir, madde 8.1.’e uygun olan topun canlı olduğu durumlarda istenemez.

            Madde 12. İtiraz prosedürü

            Bir takım bir hakem kararı tarafından veya herhangi bir olay nedeni ile müsabaka sırasında olumsuz bir şekilde kendi aleyhlerine bir durum oluştuğuna inanıyorlar ise, itiraz prosedürü şu şekilde ilerlemelidir.

 1. İtiraz eden takımın bir oyuncusu müsabakanın bitiminde hakemler maç kağıdını onaylamadan (imzalamadan) önce imzalamalıdır.
 2. 30 dakika içerisinde durumu açıklayan bir yazıyı 200 $ teminat ücreti ile birlikte Spor Direktörüne (Müsabaka Yöneticisi) sunmalıdır. Eğer itiraz kabul edilirse teminat ücreti geri iade edilir.
 3. Eğer varsa video görüntüleri oyunun sonundaki son şutun süre içinde mi yoksa dışında mı olduğunu belirlemek veya sayının 1 mi yoksa 2 sayı mı olduğunu tespit etmek için kullanılabilir.

 

Madde 13. Takımların derecelenmesi

Gurup ya da genel müsabaka sıralamasının her ikisinde de aşağıdaki sınıflama kuralları uygulanır.

 1. En çok kazanan (veya aynı sayıda müsabaka sayısı olmayan farklı guruplar arası kıyaslama durumlarında oranı yüksek olan)
 2. Kafa kafaya karşılaşma (sadece galibiyet ve mağlubiyet hesaplanır ve gurup içi hesaplamada uygulanır).
 3. Averajda en çok sayı atan (hükmen yenilgi durumundaki galibiyet sayısını hesaba katmadan)

Eğer takımlar bu üç işlemden sonra hala berabere ise en çok seri başı olan takım kazanmış sayılır.

Madde 15. Diskalifiye     

Bir oyuncu 2 sportmenlik dışı faul aldığında (teknik faullerde uygulanmaz) hakem tarafından oyundan ihraç edilecektir, oyuncu organizatörler tarafından turnuvadan da ihraç edilebilir

Kayıt Yaptırmak İçin Tıklayınız !

  OYFEST YÜRÜTME KURULU